Зірочка
/ Наше життя / Консультація "Візуал, аудіал, кінестетик – хто вони, наші діти?"
Консультація “Візуал, аудіал, кінестетик – хто вони, наші діти?”

Ці слова означають особливості сприймання та оброблення інформації людьми різного віку. Люди сприймають і обробляють інформацію про своє оточення, спираючись на візуальний (зір), аудіальний (слух), кінестетичний (рух) досвід та інші чуттєві враження (дотик, нюх тощо).
Візуал – людина, яка сприймає більшу частину інформації за допомогою зору.
Аудіал – той, хто отримує основну частину інформації через слух та інші відчуття: нюху, дотику, тощо.
Такі особливості психіки проявляються в дошкільному віці й відіграють значну роль:
в успішності навчання;
у формуванні нових навичок і вмінь;
у налагодженні контактів дитини з оточенням;
Адже залежно від цих особливостей психіки для різних дітей є різною є й типова пізнавальна позиція:
для візуала – спостерігати, уявляти;
для аудіала – слухати, говорити, обговорювати;
для кінестетика – діяти, переживати;
Як розпізнати у дитини провідний канал сприймання й обробки інформації?
Виявляється, це нескладно. Достатньо спостерігати за дитиною!
* Дитина-візуал при сприйманні інформації більше покладаться на зорові відчуття. Вона швидко запам’ятовує колір, форму, розмір. Така дитина, отримавши нову іграшку, спочатку уважно розгляне її з усіх боків.
* Діти – візуали люблять ліпити, малювати, вирізати, складати пазли. Їх заняття ігри грунтується на взаємодії очей та рук. Вони з більшим задоволенням розглядатимуь ілюстрації в книзі, ніж слухатимуть казку.
* Для дітей – візуалів важливо, у що вони вдягнені. Вони самі обирають колір плаття чи сорочечки; дівчатка небайуже ставляться до прикрас: блискіток, шпильок, стрічечок, бантиків тощо.
* Дитина – візуал насамперед запам’ятає, хто в чому прийшов сьогодні в дитячий садок, у кого на прогулянці була найкрасивіша іграшка. Така дитина досить охайна, як для свого віку. Вона, сажімо, не полізе в калюжу, тому що черевики будуть брудними, некрасивими. У спілкуванні з однолітками дитина-візуал спочатку спостерігає, а вже потім йде на контакт чи в спільну гру.
* Дитина-аудіал пізнає навколишній світ через звуки, тому раніше за інших дітей починає говорити, має великий словниковий запас. Такі діти люблять слухати музику, казки, спілкуватися –обговорювати, доводити. Вони вигадують різні казки, ігри. Вміють переконувати, вмовляти. Так в рухливих іграх брати участь не люблять.
* Діти-аудіали дуже комунікабельні. Вони можуть трохи відставати від ровесників у розвитку навичок, пов’язаних із зоровим і моторним сприйманням, скажімо у пошуку відмінностей на картинках чи у вмінні вправно залазити на гірку, швидко й довго бігати. Тому розвитку таких навичок тому слід приділяти особливу увагу, використовуючи з цією метою різні ігри та вправи.
* Дитина – кінестетик пізнає світ за допомогою дотиків і рухів. У неї гарно розвинута моторика, вона дуже багато рухається, зазвичай рано починає ходити. Такі діти люблять активні ігри, пов’язані зі стрибками, бігом, боротьбою, їм складно всидіти на одному місці, довго займатись тією самою справою.
* Для дитини – кінестетика особливо важливими є тактильні відчуття. Тому частіше пестіть таку дитину, обіймайте її, намагайтеся рідше вживати улюблену батьками фразу «Не чіпай !»
Дорослим, що опікуються вихованням дітей, слід зважати на їхні індивідуальні особливості, зокрема активний словник, особливості уваги, пам’яті тощо.
Словник дітей
Візуали у своєму мовлені переважно використовують іменники, дієслова, прикметники – пов’язані із зором, – дивитися, спостерігати, картина, яскравий, як бачиш тощо.
Для аудіалів характерним є слова, пов’язані зі слухом сприйманням, – голос, послухайте, обговорювати, мовчазний, тиша, беззвучний тощо.
кінестетик в основному використовує слова, що описують відчуття – схоплювати, м’який, теплий, шовковистий, дотик, приємний запах, ароматний, гнучкий тощо.
Стосовно уваги:
кінестетик взагалі важко її концентрувати, його легко відволікти будь-чим.
аудіал легко відволікається на звуки, а візуалам, шум практично не заважає.
Особливості пам’яті
– візуал пам’ятає те, що бачив, запам’ятовує картинами, бо має образне розвинене мислення.
– аудіал ліпше запам’ятовує те, що обговорює, – запам’ятовує слухаючи.
– кінестетик пам’ятає загальне враження: запам’ятовує рухаючись, обмацуючи, нюхаючи.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
Будь-яка людина, зокрема й дитина, використовує різні канали сприймання, то дитина неможе бути, скажімо лише візуалом чи аудіалом.

Особливості сприймання залежить і від віку: дітям раннього вік у притаманне прагнення до всього доторкнутись, скуштувати на смак, діти старшого дошкільного та шкільного віку часто використовують слух і зір.

Залишити відповідь